Co stanowi kłopot? 

Polski Ład, który wszedł w życie od 1 stycznia 2022 r., zlikwidował przepisy przewidujące preferencje opodatkowania dla osób samotnie wychowujących dzieci. Wcześniej samotne matki i ojcowie mieli możliwość wspólnego rozliczenia podatkowego z dzieckiem.  

Do grudnia poprzedniego roku osoby samotnie wychowujące potomstwo mogły określić podatek w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy swoich dochodów podlegających opodatkowaniu. Tym samym samotni rodzice dostawali pieniądze, które mogły pomóc im w wychowaniu swoich dzieci. 

Nie można nic zmienić 

Według zapewnień Rzecznika Praw Obywatelskich takie zmiany początkowo nie były obecne w projekcie — pojawiły się dopiero w czasie prac legislacyjnych. Można przypuszczać, że w zamian dotychczasowych regulacji wprowadzono ulgę o wysokości 1500 zł dla samotnego rodzica. 

Uzasadnieniem takiego rozwiązania jest podniesienie kwoty wolnej od podatku — gdyby nie zniesiono dotychczasowych zasad, to samotni rodzice byliby faworyzowani względem małżeństw. Rzecznik Praw Obywatelskich podkreśla, że to rozwiązanie zostało wprowadzone w dużym pośpiechu — bez przeanalizowania skutków, jakie może za sobą nieść taki krok. 

Brak wcześniejszego ostrzeżenia 

Samotni rodzice są niezwykle zaskoczeni tak nagłą zmianą, której nikt nie skonsultował w żaden sposób z opinią społeczną. Ich zdaniem to krzywdzące, że nie wzięto pod uwagę tego, że samotni rodzice to bardzo zróżnicowana grupa — każdy przecież boryka się z różnymi problemami. Samotni rodzice to zwykle osoby w trudnej sytuacji, którym Polski Ład tylko dostarczył zmartwień. Wielu rodziców śmiało twierdzi, że jest to przemoc ekonomiczna, na której ostrzu znalazły się najsłabsze grupy. Wprowadzona ulga w wysokości 1500 zł nie jest wystarczającą rekompensatą w dobie tak wysokiej inflacji

Polski Ład zbiera swoje żniwo, o czym przekonuje się coraz większa liczba Polaków. Pośpieszne wprowadzenie poprawek odbiło się na samotnych rodzicach, których zaskoczył Polski Ład. Jeżeli masz podobny (a nawet inny) problem z Polskim Ładem, to skorzystaj z porady prawnej. Rzecznik Praw Obywatelskich zaapelował o zainicjowanie prac legislacyjnych, przywracających poprzednie regulacje. Nie wiadomo jednak, czy dojdą one do skutków.