Polski Ład i emerytury

Polski Ład zdecydowanie najmocniej wpłynie na emerytury. Większość emerytów otrzyma wyższe świadczenia niż dotychczas – wynika to z waloryzacji emerytur oraz rozwiązań wprowadzonych przez Polski Ład. Warto zatem dowiedzieć się, jakie dokumenty grają istotną rolę, aby nie stracić, a faktycznie zyskać na najnowszych zmianach.

Co z kwotą wolna od podatku?

Zwiększona kwota wolna od podatku z pewnością ucieszy seniorów, bo dzięki temu zyskają wyższe świadczenia miesięczne. Podatek dochodowy nie będzie odprowadzany od emerytur i rent w wysokości do 2 500 zł. Według ostatnich wyliczeń okazuje się, że emeryci z najniższymi świadczeniami zyskają rocznie niemalże dodatkową emeryturę. Te osoby, które dostają wyższe emerytury, zapłacą jednak podatek od kwoty przekraczającej 2 500 zł. Wszyscy jednak zapłacą podwyższoną składkę zdrowotną, tym samym ograniczy to wpływ podwyższenia kwoty wolnej.

Starty w styczniowych emeryturach

W styczniu wielu emerytów dostało niższe wypłaty – mowa o tych emeryturach od 4 920 zł do 12 800 zł. Rząd jednak zapewnia, że emeryci i renciści z tej grupy od lutego będą mieli odliczaną zaliczkę na podatek i składkę na korzystniejszych zasadach. Zatem te osoby, które w styczniu otrzymały niższą emeryturę, w przyszłym miesiącu mogą liczyć na wyrównanie. Pamiętajmy jednak, że jak na razie są to tylko obietnice – rząd nadal nie przedstawił projektu ustawy rozszerzającej stosowanie ulgi dla klasy średniej dot. emerytów i rencistów.

Jak Polski Ład wpłynie na dorabiających emerytów?

Emeryci, którzy nadal pracują, odczują zmniejszenie kwoty netto wynagrodzenia otrzymywanego w każdym miesiącu. Winna temu jest kwota wolna od podatku, rozliczana w pierwszej kolejności ze świadczeń emerytalnych przez ZUS. Tym samym z umowy o pracę zapłacą pełną zaliczkę na podatek, niepomniejszoną o kwotę zmniejszającą podatek.

Co z pracującymi rencistami?

Zmiany spowodowane Polskim Ładem odczują również pracujący renciści – ci pobierając renty socjalne i z orzeczeniem. Miesięcznie otrzymają oni o 72 zł netto renty więcej, ale ich pensja będzie o wiele niższa. Nie mogą oni skorzystać z wyższej w tym roku kwoty zmniejszającej podatek. Renciści i emeryci na mocy prawa mają automatycznie uwzględnioną kwotę zmniejszającą podatek. W przypadku, gdy te osoby dodatkowo pracują, pracodawca wypłaca wynagrodzenie bez tej kwoty.

Co z PIT-0? Trzeba składać wniosek?

Pracujący seniorzy, czasowo rezygnujący z pobierania emerytur, będą zwolnieni z podatku dochodowego do kwoty 85 528 zł rocznie. Nie ma zatem konieczności składania wniosku do ZUS-u o potwierdzenie uprawnień do emerytury, aby móc skorzystać z ulgi PIT-0 – osiągnięcie wieku emerytalnego wystarczy.

Polski Ład od początku roku jest gorącym tematem. Nowe zasady martwią coraz więcej grup społecznych. Jak na razie seniorzy nie muszą się niepokoić. Choć tylko część z nich zyska na Polskim Ładzie, a reszta niestety może stracić. Jeśli jesteś seniorem, który ma problemu z nowym programem podatkowym, możesz skorzystać z pomocy prawnika w wygodny i szybki sposób – w formie online.