Podatek od zbiórek i darowizn – nowe przepisy

Z końcem stycznia bieżącego roku sejm przyjął nowelizację ustawy deregulacyjnej. Zakładała ona między innymi podniesienie limitów kwoty wolnej nie tylko od pojedynczych darowizn, ale i od darowizn od wielu osób. Jak to wyglądało dotychczas?

Jeśli ktoś zorganizował prywatną zbiórkę – np. w Internecie – i uzbierał nawet sporą sumę, to w dotychczasowym stanie prawnym, nie był zobowiązany do płacenia podatku. Rozliczenia z fiskusem wymagają jedynie wpłaty od osób, które przekazały kwoty ponad limit

Podatek od zbiórek – jakie zmiany?

Nowych przepisach pojawił się zapis, według którego opodatkowanie będzie zależne również od zbiorczej sumy przekazanych datków. W tym celu wprowadzono następujące limity:

  • darowizna od osób najbliższych (I grupy podatkowa) – 108 360 zł;
  • darowizna od osób z II grupy podatkowe – 81 270 zł;
  • darowizna od osób obcych (III grupa podatkowa) – 54 180 zł.

W przypadku przekroczenia wspomnianej sumy przewidywano progi podatkowe:

  • 12 proc. – do kwoty 11 128 złotych,
  • 16 proc. – od 11 128 do 22 256 złotych,
  • 20 proc. – powyżej 22 256 złotych.

Podatek od darowizn kłopotem dla nowożeńców

Do grona osób dotkniętych nowym podatkiem zaliczymy również nowożeńców i jubilatów, którzy podczas imprez otrzymują prezenty od gości. Obecne przepisy zobowiązują do zapłacenia podatku, gdy wartość pojedynczej darowizny przekroczy 5 308 zł. Po wprowadzeniu nowych przepisów koniecznie będzie zweryfikowaniekto podarował prezent i do jakiej grupy podatkowej się zalicza. Następnie trzeba będzie zsumować wartość podatników.

Podatek od darowizn: zapowiedź Morawieckiego

Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że nie pozwoli na to, aby nowe przepisy wypłynęły na działania charytatywne. Zaznaczył, że wydał już dyspozycję Ministerstwu Finansów, które ma jak najszybciej uściślić te kwestie. Morawiecki zaznaczył, że nie będzie nowego opodatkowania „zrzutek”. Ministerstwo Finansów również zapowiedziało pracę nad doprecyzowaniem przepisów. 

*Skorzystaj z pomocy profesjonalnych prawników, decydując się na poradę prawną online.