Podatek katastralny – czym jest? 

Podatek katastralny jest pobierany od wartości katastralnej nieruchomości, a jego wysokość zależy od wartości domu lub mieszkania. Wartość wyznacza się w procesie powszechnej taksacji. Tym sposobem im nieruchomość jest cenniejsza, tym więcej podatku przyjdzie zapłacić podatnikowi. 

Podatek od nieruchomości a podatek katastralny – różnice 

Oczywiście podstawową różnicą jest to, że podatek od nieruchomości funkcjonuje w Polsce, a podatek katastralny nie. Dzieli je również podstawa opodatkowania – podatek od nieruchomości oblicza się na podstawie stawek ustalonych w przepisach o podatkach i opłatach lokalnych. A jego wysokość zależy od danej powierzchni nieruchomości. Natomiast podatek katastralny oblicza się na podstawie wartości nieruchomości. 

W przypadku obliczania daniny za podatek katastralny urzędnicy mogą brać pod uwagę położenie nieruchomości i wartość, jaka przyświeca lokalizacji. Do obliczenia wartości będzie brany również metraż i rozkład pomieszczeń, a także zabudowa i rodzaj budynku

Czy podatek katastralny pojawi się w Polsce? 

Temat tegoż podatku kastralnego powraca niestrudzenie jak bumerang. Partia Razem przewiduje taki podatek, co nie znaczy, że na pewno dojdzie on do skutku. Pomysł wprowadzenia podatku nie podoba się wielu Polakom. Wielu ekspertów wskazuje na nieudolność tego pomysłu, znacząco wzrośnie bowiem opodatkowanie nieruchomości, co w obecnym kryzysie nikomu nie pomoże. Na razie nie pojawiają się żadne konkretne głosy, które wskazywałyby, że podatek faktycznie dojdzie do skutku. 

Potrzebujesz porady w sprawie podatku? Nie walcz w pojedynkę, zgłoś swój problem do doradców podatkowych Lexnonstop. Zadaj pytanie.