PIT 2023 – ulga dla młodych

Ulga dla młodych dotyczy osób do 26 roku życia. Często jednak podatnicy zapominają o kwocie maksymalnego limitu zwolnienia do wysokości przychodów 85 528 zł w roku podatkowym. Należy również pamiętać o uwzględnieniu faktycznej daty ukończenia 26 roku życia, a nie tylko o kwestiach rocznikowych.

PIT 2023 – błędy w obliczeniach

Do najpopularniejszych potyczek w PIT 2023 należą błędy w liczbach i obliczeniach – podatnicy często nieprawidłowo zaokrąglają podstawy obliczenia podatku. Takie pomyłki skutkują błędną kwotą podatku, a to mogą doprowadzić do odpowiedzialności karnoskarbowej. Nie spiesz się zatem i oblicz wszystko skrupulatnie, aby nie narazić się na przykre konsekwencje.

PIT 2023 – braki formalne

Nierzadko zdarza się również, że podatnicy zapominają o wypełnieniu niektórych danych w deklaracji PIT. W takiej sytuacji urzędnik wezwie cię do uzupełnienia brakujących informacji. Jeśli jednak wypełniasz deklaracje elektroniczną, to próba wysłania może się nie powieść właśnie z powodu tychże braków.

PIT 2023 – ulga na Internet

W przypadku, gdy chcesz skorzystać z tzw. ulgi na Internet, konieczne jest posiadanie odpowiednich faktur potwierdzających twoje dane. Z ulgi może skorzystać tylko ta osoba, na którą są faktury. Jeśli Internet wspólnie opłacają np. małżonkowie, to jeśli oboje chcą go odliczyć, to na fakturze muszą być dane obojga.

PIT 2023 – przekroczenie terminów

Deklarację podatkową za 2022 rok należy złożyć do 2 maja 2023 r., przekroczenie terminu niesie za sobą konsekwencje w postaci kary pieniężnej. Lepiej nie zostawiać tego na ostatnią chwile, bo systemy często są przeciążone, a urzędy pełne kolejek.

Co grozi za błędy w PIT 2023?

Błędy w deklaracji podatkowej mogą skutkować odpowiedzialnością karnoskarbową, a w konsekwencji kosztownymi grzywnami. Możesz jednak tego uniknąć poprzez dokonanie skutecznej korekty.

Jeśli zatem nie potrafisz uporać się z PIT-em, a błędy się w nim namnożyły, poproś o pomoc eksperta. Doradcy podatkowi Lexnonstop pomogą Ci wypełnić poprawnie deklarację podatkową i doprowadzić ją do szczęśliwego finiszu.