Odpowiedzialność materialna pracownika
Pracownik zatrudniony w danej firmie ponosi odpowiedzialność materialną za swoje działania. Dzięki czemu pracodawca może rościć sobie prawo do ewentualnych odszkodowań za wyrządzone krzywdy. Odpowiedzialność finansową pracownika względem pracodawcy reguluje Kodeks Pracy. Dowiedz się kiedy do niej dochodzi i na kim spoczywa obowiązek udowodnienia winy.
Prawo pracy

Dwa rodzaje odpowiedzialności materialnej
Wskutek nieodpowiedniego wykonania obowiązków lub niewykonania ich wcale, pracownik ponosi odpowiedzialność materialną względem pracodawcy. Karę ponosi się wedle zasad określonych w przepisach Kodeksu Pracy.
Kodeks pracy wyróżnia dwa rodzaje odpowiedzialności prawnej za wyrządzenie szkody pracodawcy:
- Odpowiedzialność za mienie powierzone. Występuje ona w przypadku, gdy pracownikowi powierzono mienie pracodawcy (w ramach dodatkowej umowy bądź aneksu).
- Odpowiedzialność materialna na zasadach ogólnych, czyli obejmująca wszystkich pracowników.
Kiedy dochodzi do odpowiedzialności finansowej?
Z pewnością wielu zastanawia się kiedy dochodzi do odpowiedzialności materialnej na zasadach ogólnych. Powstaje ona z chwilą nawiązania umowy z pracodawcą.
Powodem odpowiedzialności finansowej na ogólnych zasadach są:
- wina pracownika,
- przyczynowy związek między popełnionym naruszeniem obowiązków pracowniczych a szkodą,
- przyczynienie się do szkody pracodawcy,
- naruszenie pracowniczych obowiązków.
Na kim spoczywa obowiązek udowodnienia winy?
Obowiązek udowodnienia szkody i winy pracownika spoczywa wyłącznie na pracodawcy. Również ten ostatni wykazuje wysokość szkody do jakiej doszło. Niemniej pracownik, który dołożył wszelkich starań do wykonania swoich obowiązków, a mimo to dopuścił się wyrządzenia szkody wobec pracodawcy, nie ponosi za nią odpowiedzialności finansowej.
Wysokość pokrycia szkody
Odszkodowanie ustala się w wysokości wyrządzonej szkody. Aczkolwiek nie może ono przewyższać trzymiesięcznego wynagrodzenia pracownika przysługującego mu w dniu szkody. W przypadku, gdy pracownik umyślnie przyczynił się do krzywdy pracodawcy, jest on zobowiązany do naprawienia jej w pełnej wysokości.
Jeśli chodzi o odpowiedzialność za mienie powierzone pracownikowi, to odpowiada on w pełnej wysokości. W tym za rzeczywistą szkodę i utracone korzyści, które poniósł pracodawca. Odpowiedzialność pracownika za mienie powierzone warunkuje odpowiednie powierzenie mienia oraz powstanie szkody w tymże mieniu.
To umowy między pracodawcą a osobą zatrudnianą regulują zakres obowiązków pracownika. Nie ma potrzeby do sporządzania oddzielnych umów czy aneksów, by utworzyć odpowiedzialność finansową na zasadach ogólnych. Bowiem powstaje ona z chwilą zawiązania umowy. Szczegółowych informacji w tym zakresie udziela Państwowa Inspekcja Pracy. W arto w takich sytuacjach skonsultować się z prawnikiem.
Co myślicie o funkcjonowaniu odpowiedzialności materialnej pracownika? Podzielcie się koniecznie swoją opinią w komentarzach.