Darmowe napoje dla pracowników 

W przypadku, gdy temperatura na stanowisku pracy przekracza 28°C, a na otwartej przestrzeni 25 °C, to pracodawca powinien zapewnić pracownikom dostęp do zimnej nieodpłatnej wody. Napoje powinny być dostępne cały czas w trakcie trwania pracy pracowników. Ponadto to, gdy temperatura przekracza 25°C, pracodawca powinien zapewnić napoje wzbogacone o sole mineralne i witaminy.

Maksymalna temperatura w pomieszczeniach

W prawie pracy i BHP nie ma określonej odpowiedniej temperatury w miejscu pracy. W przypadku młodocianych przepisy traktują o niemożliwości zatrudnienia przy pracy w pomieszczeniu, gdzie temperatura przekracza 30°C, a wilgotność względna powietrza przekracza 65%.

Niemniej rozporządzenie BHP wskazuje, że należy zapewnić temperaturę odpowiednią do rodzaju wykonywanej pracy. 

Woda do celów higienicznych

Pracodawca ma obowiązek zapewnić co najmniej 90 litrów wody dla każdego pracownika do celów higienicznych. Dotyczy to pracowników zatrudnionych przy pracach brudzących i wykonywanych przy wysokiej temperaturze. 

Rolety i urządzenia wentylacyjne

Według Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) pracodawca powinien zadbać o sprawne urządzenia wentylacyjne i klimatyzacyjne. Równocześnie klimatyzacja i inne urządzenia nie mogą powodować przeciągów, a strumień powietrza nie może być kierowany bezpośrednio na stanowisko pracy. 

Organizacja czasu pracy w czasie upałów

PIP zaleca skracanie czasu pracy w czasie upałów – szczególnie jeśli dzienny wymiar pracy przekracza 8 godzin. Zaleca się również wprowadzanie częstszych przerw. Takie rozwiązania nie mogą jednak wpłynąć na obniżenie wynagrodzenia pracownika. 

Obciążenie termiczne

PIP zwraca również uwagę na obciążenie termiczne, o które nie trudno przy ostatnich wysokich temperaturach. 

Do objawów obciążenia termicznego należą:

  • mała ilość śliny;
  • zaburzenia widzenia;
  • suchość w ustach;
  • przyśpieszony oddech;
  • bóle i zawroty głowy;
  • utrata przytomności;
  • majaczenie.

Należy również pamiętać o możliwości wystąpienia udaru cieplnego i/lub wyczerpania cieplnego.

Przegrzanie organizmu – jak pomóc?

PIP przestrzega przed pojawieniem się przegrzania organizmu, gdyż może być ono poważne w skutkach. Jednak jak reagować, gdy jeden z pracowników doświadczy przegrzania?

  1. Jak najszybciej zapewnić zacienione miejsce. 
  2. Podać schłodzoną wodę. 
  3. Rozluźnić ubranie, jeśli to jest ciasno zapięte.
  4. Robić zimne okłady.
  5. Zastosować żel chłodzący. 

Jeśli przytoczone rozwiązania nie pomagają, należy niezwłocznie wezwać pomoc medyczną. 

*Borykasz się z problemami prawnymi? Skorzystaj z pomocy profesjonalnych prawników, decydując się na poradę prawną online