TAX Free – o czym mowa?

TAX Free to nic innego jak system zwrotu podatku VAT dla podróżnych. Przez „podróżnych” rozumiemy osoby fizyczne, które nie mają stałego miejsca zamieszkania na terytorium Unii Europejskiej. Poprzez TAX Free turyści przybywający do Polski unikają podwójnego opodatkowania.

Obecnie obowiązuje dokumentacja papierowa, a do wywozu towarów poza terytorium UE, niezbędne jest uzyskanie potwierdzenia (stempla) od funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej. Podróżny, który chce otrzymać zwrot podatku musi dokonać zakupu powyżej 200 zł na terenie Polski, a także posiadać paragon fiskalny.

Cyfryzacja wypiera papier

Po tym jak w lutym ruszył e-Urząd Skarbowy, który cieszy się niemałą popularnością, Ministerstwo Finansów zapowiada kolejne e-usługi, ułatwiające funkcjonowanie. Tadeusz Kościński – minister finansów, funduszy i polityki regionalnej – zapowiedział, że Polska dołącza do państw, takich jak: Włochy, Hiszpania czy Francja, które dysponują elektronicznym systemem TAX Free. Odejście od papierowej formy, na rzecz elektronicznego systemu, ma przynieść pozytywne korzyści dla przedsiębiorców i podróżnych.

Cyfrowa wersja, która zagości w Polsce w styczniu przyszłego roku, ma zapewnić przedsiębiorcom sprawny i łatwy dostęp do danych o realizowanych transakcjach w systemie TAX Free. Za sprawą wprowadzonych zmian, podróżni o wiele szybciej otrzymają zwrot zapłaconego podatku VAT, skróci to również czas granicznych procedur.

Rejestracja już w lipcu

Od 1 stycznia 2022 roku sprzedawcy będą mieli obowiązek wystawiana dokumentów dot. TAX Free w formie elektronicznej. Według zaleceń ministerstwa, pół roku przed wejściem przepisów w życie, tj. 1 lipca 2021 roku, przedsiębiorcy będą mogli rejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych. Na tej platformie zostanie udostępnione narzędzie w formie e-usługi – Krajowy System Teleinformatyczny TAX Free, za pomocą, którego będzie możliwe wystawianie i rejestrowanie elektronicznych dokumentów TAX Free. Ponadto nowe rozwiązanie pozwoli na prowadzenie rejestru wypłacanych zwrotów podatku VAT podróżnym.

Po rejestracji na PUESC przedsiębiorca jest zobowiązany do zdeklarowania miejsca sprzedaży i zwrotu podatku VAT. Wprowadzone zmiany i cyfryzacja TAX Free wiążą się z tym, że przedsiębiorcy będą musieli zastosować kasy online.

Elektroniczna wygoda

Odejście od papierowej wersji dokumentów, sprawi, że będą one wystawiane w formie elektronicznej. Co za tym idzie – dostęp do danych o transakcjach realizowanych w procedurze TAX Free będzie o wiele szybszy oraz skróci się czas obsługi. Ponadto nowy system ułatwi rozliczenie z podróżnymi i z administracją skarbową. Warto więc w lipcu dostosować swój biznes do nowych rozwiązań.