Na jak długo?

Nowe obostrzenia zaczną obowiązywać od 15 grudnia, będą dotyczyły, m.in. transportu, miejsc rozrywki i testów. Na razie nie wiadomo do kiedy będą obowiązywać nowe obostrzenia.

Obostrzenia w transporcie

Nowe zasady obejmą oczywiście środki transportu publicznego. Limit w transporcie zbiorowym to 75% obłożenia – mowa oczywiście o takim transporcie jak autobusy czy tramwaje.

Dodatkowo osoby przylatujące do Polski spoza strefy Schengen mają obowiązek wykonać test. Musi być on wykonany nie później niż 24 h przed przekroczeniem granicy.

Obłożenie lokali – limity

Od 15 grudnia obowiązywać będzie 30% obłożenia lokalu w miejscach, takich jak restauracje, hotele i bary.

Dyskoteki, kluby i pozostałe lokale z miejscem do tańczenia zostaną zamknięte. Wyjątkiem jest 31 grudnia i 1 stycznia, kiedy takie miejsca będą mogły być otwarte z limitem do 100 osób, nie wliczając w to osób zaszczepionych.

W miejscach, gdzie dotychczas limit wynosił 50%, spadnie on do 30%. Mowa kinach (tu dodatkowo pojawi się zakaz konsumpcji), teatrach, obiektach sportowych i sakralnych.

Testy dla domowników

Osoby, które mieszkają z chorymi na COVID-19, będą miały obowiązek wykonać test antygenowy. Dotyczy to nawet osób zaszczepionych z certyfikatem COVID-19.

Nauka zdalna

Władze zarządziły również wprowadzenie nauki zdalnej dla szkół podstawowych i średnich. Lekcje poza murami szkół mają rozpocząć się od 20 grudnia i na razie potrwają do 9 stycznia. Na takie rozwiązanie decyduje się również coraz więcej uczelni wyższych.

Szczepienia dla najmłodszych

Ministerstwo Zdrowia zapowiada również szczepienia dla grupy wiekowej 5-11 lat, które mają być dostępne od 15 grudnia. Jak na razie jednak brak konkretnych informacji. Pewne jest, że w szkołach prowadzone będą akcje promocyjne na temat szczepień.

Nowe obostrzenia jak zwykle dotyczą transportu, lokali gastronomicznych, a także miejsc kultury i rozrywki. Nie wiadomo jeszcze na jak długo, ale z pewnością będziemy musieli trochę poczekać na luzowanie obostrzeń po nowym roku. Warto dodać, że władze planują wprowadzić obowiązek szczepień dla personelu medycznego, służb mundurowych i nauczycieli, który ma obowiązywać od 1 marca.