Morawiecki zapowiada pakiet wsparcia dla kredytobiorców
Od dłuższego czasu nie tylko Polska mierzy się ze wzrostem cen. Agresja Rosji na Ukrainę spowodowała wysoką inflację, co przekłada się na wyższe stopy procentowe i zwiększone raty kredytów. W tym niełatwym czasie premier Mateusz Morawiecki postanowił rozszerzyć Tarczę Antyputinowską.
Prawo bankowe

Wsparcie w spłacie kredytu hipotecznego
Agrasja Rosji przyczyniła się do wzrostu cen surowców, co niestety odbija się na kredytobiorcach. Z tego względu rząd postanowił wdrożyć program, który pomoże Polakom.
– Działania, które mają pomóc Polakom w spłacie kredytów hipotecznych, chcemy przeprowadzić szybko. To jest podstawowa bolączka ponad 2 mln rodzin. To ogromna część naszego społeczeństwa, która dzisiaj boryka się z tym problemem, czuje, że kredyt hipoteczny, który miał być niejako kluczem do otwarcia nowych drzwi, staje się kulą u nogi.– zapowiedział premier.
Wakacje kredytowe 2022
Jedną z form wsparcia mają być wakacje kredytowe. Dzięki nim będzie możliwe zawieszenie rat spłaty kredytu – dokładnie po dwa miesiące w III i IV kwartale 2022 r. Oprócz tego zawieszenie będzie możliwe w 2023 roku – po jednym miesiącu w każdym z czterech kwartałów.
Wakacje kredytowe mają być dostępne dla każdego kredytobiorcy, będą również dot. części kapitałowej i odsetkowej raty. Program zakłada, że wszystkie umowy kredytu zostaną przedłużone.
Zmiany wskaźnika WIBOR
Kolejną zaproponowaną zmianą jest nowy wskaźnik WIBOR, który ma być zastąpiony inną stawką. W przypadku, gdy sektor bankowy jej nie wypracuje, to będzie to stawka POLONIA wyznaczana przez Narodowy Bank Polski.
Fundusz Wsparcia Kredytobiorców
Z tej formy wsparcia można skorzystać już dziś. Maksymalna kwota wsparcia to 2 000 zł, którą można wypłacać przez 36 miesięcy. W celu uzyskania pomocy finansowej z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców wystarczy złożyć wniosek online i spełnić odpowiednie warunki.
Aby otrzymać wsparcie należy spełnić jeden z warunków:
- minimum jeden z kredytobiorców ma status bezrobotnego;
- miesięczne koszty kredytu mieszkaniowego przekraczają 50% miesięcznych dochodów;
- miesięczny dochód po odjęciu kosztów kredytu nie przekracza 1552 zł /os. w gospodarstwie jednoosobowym. (1200 zł/os. w wieloosobowym).
Otrzymane wsparcie należy spłacić, co nastepuje po 2 latach od wypłaty ostatniej dopłaty. Można jednak ubiegać się o umorzenie spłaty – warunkiem jest terminowa spłata pierwszych 100 rat z funduszu.
Obniżka podatku PIT od 1 lipca
Obniżenie podatku PIT jest kolejnym sposobem na walkę ze skutkami inflacji. Od 1 lipca 2022 r. stawka PIT będzie wynosiła 12% (obecnie jest to 17%). Takie rozwiązanie oznacza obniżenie podatku o prawie 30%. Te zmiany dotyczą podatników na skali podatkowej, czyli emerytów, rencistów, pracowników, zleceniobiorców i przedsiębiorców.
Oprócz tego przedłużono do 2027 r. ochronę przed niekontrolowanym wzrostem cen gazu.
To kolejna już odsłona Tarczy Antyputinowskiej, która jest reakcją na obecną sytuację u naszych wschodnich sąsiadów. Zaproponowane rozwiązania mają popelszyć jakość życia Polaków i pozwolić im stanąć na nogach. Premier Morawiecki zadeklarował, że „okres polityki opartej o założenia turboliberalne już się skończył. My będziemy robili wszystko, by pomagać ludziom”.
* Borykasz się z problemami prawnymi? Skorzystaj z pomocy profesjonalnych prawników, decydując się na poradę prawną online.