Zwiększone bezpieczeństwo pieszego

Najnowsze przepisy zobowiązują kierowcę nie tylko do dokładnej obserwacji przejścia dla pieszych, ale i jego okolicy. Zapewnienie możliwości bezpiecznego przejścia przez jezdnie jest obowiązkiem kierującego pojazdem. Kierowca musi ustąpić pierwszeństwa tym osobą, które znajdują się na przejściu, jak i tym wchodzącym na nie.

Nowe przepisy traktują o tym, że kierujący pojazdem zobowiązany jest także do zmniejszenia prędkości, aby nie narażać pieszego na niebezpieczeństwo. Pieszy, wchodzący na przejście dla pieszych powinien zachować szczególną ostrożność, zwiększyć swoją uwagę, by dostosować się do panującej na drodze sytuacji.

Mandat za patrzenie w telefon na pasach

Zmiany w Prawie o ruchu drogowym zakazują korzystania z telefonu w trakcie wchodzenia na jezdnie. Przepisy dotyczą również innych urządzeń multimedialnych i zakazują używania ich także podczas przechodzenia przez torowisko. To rozwiązanie pozwoli na to, że percepcja pieszego, a zwłaszcza wzrokowa, nie będą upośledzone. Tym samym usprawni to ocenę w zakresie bezpiecznego wchodzenia na jezdnie czy torowisko. Zakaz używania telefonu sprawi, że pieszy będzie maksymalnie skoncentrowany na przechodzeniu przez przejście dla pieszych i będzie mógł odpowiednio reagować na potencjalne zagrożenia.

Za nieprzestrzeganie nowych przepisów i korzystanie z telefonu, podczas przechodzenia przez jezdnie pieszy zostanie ukarany mandatem. Funkcjonariusze policji mogą karać sankcjami do 500 zł.

Nie tylko mandat grozi pieszemu z telefonem

Widmo mandatu to nie jedyna kara, jaka może dotknąć pieszych, korzystających z telefonów na pasach. W przypadku, gdy dojdzie do potracenia pieszego, który korzystał z telefonu w czasie pokonywania pasów, poszkodowanemu może zostać wypłacone mniejsze odszkodowanie z OC sprawcy. Dlaczego? Bo pieszy przyczynił się do zdarzenia. Ubezpieczyciele mogą powoływać się na art. 362 kodeksu karnego, mówiącym o przyczynianiu się do wywoływania szkody.

Ujednolicenie prędkości

W celu zapewnienia bezpieczeństwa oraz ochrony pieszych ujednolicono prędkość w terenie zabudowanym w ciągu dnia i nocy. Za sprawą nowych zasad w nocy w terenie zabudowanym niedopuszczalne jest poruszani się z prędkością 60 km/h. Aktualnie prędkość 50 km/h obowiązuje zarówno za dnia, jak i nocą.

Nowe przepisy także na autostradach

Zmiany wchodzące w życie od 1 czerwca 2021 r. nie dotyczą tylko przepisów dla pieszych. Regulują również odstępy między pojazdami na drogach szybkiego ruchu. Bezpieczna odległości między samochodami na autostradach i drogach ekspresowych powinna wynosić połowę aktualnej prędkości. Zatem kierowca jadący z prędkością 100 km/h, powinien zachować 50 m odstępu od poprzedzającego pojazdu. Odstępstwa od tych zasad dopuszczalne są w sytuacji, gdy kierowca wykonuje manewr wyprzedzania.

Ministerstwo Infrastruktury podkreśla, że poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego jest priorytetowa. Nowe przepisy mają zmniejszyć ilość wypadków drogowych, w których ofiarami są uczestnicy ruchu drogowego. Natomiast zmiany w odstępach między pojazdami na drogach szybkiego ruchu mają zapobiegać tzw. jeździe na zderzaku.