Strefy gastronomiczne otwarte

Pierwsze obostrzenia zostały poluzowane 13 czerwca. Za ich sprawą otworzono strefy gastronomiczne m.in. w kinach, teatrach i na koncertach. Teraz wybierając się do kina na seans, możesz w końcu kupić popcorn i ulubiony napój.

Od 13 czerwca zwiększa się również limit osób, które mogą przebywać w świątyniach podczas nabożeństw. Nowe zasady zezwalają na 50 proc. obłożenia. Rząd zapewnia, że limit nie dotyczy osób zaszczepionych przeciw Covid-19.

Co zmieni się od 26 czerwca?

Rząd sukcesywnie luzuje obostrzenia. Limity od 26 czerwca zostaną znacznie zwiększone w wielu miejscach. Miłośników nocnego życia z pewnością ucieszy fakt, że nowe łagodzenie obostrzeń przyczyni się do otwarcia dyskotek i klubów. Co ważne, w klubach i dyskotekach na parkiecie może być maksymalnie 150 osób.

Od 26 czerwca zmieni się także status osoby zaszczepionej. Rząd poinformował, że przechodzimy na unijny sposób otrzymywania uprawnień o zaszczepieniu. Wedle nowych zmian, pełne zaszczepienie będzie uznawane 14 dni po zakończeniu procesu szczepienia (niezależnie od tego jaka szczepionka została podana).

Luzowanie obostrzeń w gastronomi i hotelach

Łagodzenie obostrzeń nie omija także gastronomii. Zmianie ulegną limity w restauracjach. A co za tym idzie – obłożenie z 50 proc. wzrośnie do 75 proc. Podobnie sprawa ma się z hotelami i obiektami wypoczynkowymi. Zajętych może być maksymalnie 75 proc. pokoi. Nowe limity nie dotyczą zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12 roku życia.

Nowe limity w transporcie i na siłowni

Zmiany dotyczą także transportu publicznego. Dzięki nowym zasadom obłożenie w komunikacji miejskiej może wynosić 100 proc. Oczywiście pasażerowie powinni zakrywać usta i nos maseczką.

Koniec z wymówkami oraz odkładaniem ćwiczeń na jutro. Od 26 czerwca zmianie ulegną także zasady obowiązujące w klubach fitness i na siłowaniach. Może w nich przebywać jedna osoba na 10 metrów kwadratowych. Te same zasady dotyczą również obiektów, takich jak: biblioteki, kasyna, obiekty handlowe, placówki pocztowe, sale zabaw. Nowe limity uczestników (1 osoba na 10 m2) obowiązuje również na wystawach, targach i konferencjach.

Wprowadzone zasady mają obowiązywać do końca wakacji. Rząd informuje, że zasady mogą być modyfikowane w oparciu o bieżące dane epidemiologiczne, a także statystyki szczepień. To, że liczba zakażonych maleje, a zaszczepionych osób jest coraz więcej, wcale nie znaczy, że pandemia koronawirusa dobiegła końca. Zatem w letnie wieczory nie warto tracić czasu w domu, tylko wybrać się do ulubionej restauracji lub kina.

A co Wy sądzicie o nowym luzowaniu obostrzeń? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!