Leasing samochodu w Polskim Ładzie – czy to nadal korzystne?
Wiele przedsiębiorców korzysta z leasingu operacyjnego, który jawi się jako jedna z bardziej opłacalnych metod finansowania samochodów. Wejście w życie nowego programu podatkowego, czyli Polskiego Ładu, wywołało wiele zmian i obciążeń finansowych. Czy w dobie nowego porządku podatkowego leasing samochodu jest nadal intratny? Odpowiadamy!
Prawo podatkowe

Korzystna forma wynajmu
Leasing operacyjny dla wielu przedsiębiorców był bardzo korzystny. Spłacanie pojazdu w stałych miesięcznych ratach oraz wykup samochodu na koniec umowy leasingowej, to cechy leasingu operacyjnego. Kupiony na tych warunkach pojazd można było sprzedać bez obciążeń podatkowych po 6 miesiącach od spłaty. Była to jedna z najbardziej opłacalnych form wynajmu.
Polski Ład zmienia leasing samochodu
Polski Ład zmienia w dotychczasowym porządku bardzo wiele, od 1 stycznia 2022 r. wpłynął także na leasing operacyjny. Każdy, kto od nowego roku będzie chciał wykupić samochód po jego spłacie, by potem przenieść go do prywatnego majątku, będzie musiał opłacić podatek VAT, a także podatek dochodowy.
Dodatkowo trzeba się liczyć z tym, że nowe przepisy wydłużą dotychczasowy przedział czasowy, w którym sprzedaż jest obarczona podatkami. Licząc od roku, kiedy została opłacona ostatnia rata, okres wykupu przedłuży się z 6 miesięcy do nawet 5 lat.
Konsekwencji Polskiego Ładu ciąg dalszy
Wprowadzone zmiany podatkowe generują jeszcze inne problemy. Jako że wydłuża się okres sprzedaży pojazdu, to przedsiębiorcy będą użytkować dany pojazd o wiele dłużej. Przełoży się to na stan techniczny samochodów, a także zmniejszy efektywność działalności. Niestety jest to dość niepokojące, biorąc pod uwagę to, że Polski Ład uderza w polskich przedsiębiorców niemalże na każdym gruncie.
Jak się z tym uporać, żeby jednak było korzystnie?
Przedsiębiorców z pewnością ucieszy fakt, że istnieje sposób, który pozwoli obejść niekorzystne przepisy – jest to oczywiście w pełni legalna metoda. Pomocnym rozwiązaniem jest przekazanie leasingowego samochodu w darowiźnie – np. bliskiej osobie. Dzięki czemu ta osoba będzie mogła sprzedać ów pojazd w formie prywatnej po upływie standardowego czasu, czyli 6 miesięcy. Sprzedaż odbędzie się bez opłat z tytułu podatku PIT po upływie pół roku, wedle zasad ogólnych.
Za sprawą zmian, które wprowadza Polski Ład, wzrośnie zainteresowanie długoterminowym wynajmem pojazdów. Leasing na przestrzeni lat może zostać wyparty przez abonamenty samochodowe (po okresie wynajmu oddajemy auto i nie mamy problemu), ponieważ stanie się to bardziej opłacalne dla wielu przedsiębiorców. Przez Polski Ład leasing jest bardziej skomplikowany, a jedyną metodą, aby go obejść, jest darowizna.