Kredyt hipoteczny z niskim wkładem – wszystko, co musisz wiedzieć
Posiadanie własnego mieszkania to marzenie większości młodych ludzi. Nierzadko jednak taka inwestycja wymaga kredytu, który jest związany z własną ilością wolnych środków. Jak zatem otrzymać kredyt z niewielkim wkładem własnym.
Prawo bankowe

Co oznacza niski wkład własny?
Minimalna wysokość kredytu hipotecznego została ustalona przez Komisję Nadzoru Finansowego. Wedle tych ustaleń kredytodawca nie może zejść poniżej danego progu. Kredyt hipoteczny z niskim wkładem własnym wynosi 10 proc. Banki nie powinny jednak pozwalać na zobowiązania, pokrywające więcej niż 80 proc. wartości zabezpieczenia. Tym sposobem kredytobiorca musi ubezpieczyć kolejną część, czyli jeszcze 10 proc.
Warunki uzyskania kredytu z niskim wkładem
Oferty kredytów z niskim wkładem własnym pojawiają się w wielu bankach. Tym samym warunki otrzymania takiego kredytu hipotecznego różnią się od siebie w zależności od tego, który bank wybierzemy. Dla przykładu w PKO BP warunkiem otrzymania kredytu hipotecznego z niskim wkładem jest ubezpieczenie pozostałej części zobowiązania. Inne zasady przedstawia mBank, gdzie wystarczy ubezpieczyć kolejne 10%.
Czy taki kredyt się opłaca?
To pytanie, które pojawia się najczęściej w przypadku kredytu z niskim wkładem. Jednak trudno jednoznacznie orzekać o opłacalności takiego rozwiązania. Niski wkład własny sprawia, że większe jest zobowiązanie finansowe, które zaciągamy. Kredyt rozciąga się w czasie przez liczbę rat do spłacenia. Oprócz tego dochodzą dodatkowe koszty, takie jak opłata ubezpieczeniowa.
Kredyt z niskim wkładem – dokumenty
Zestaw dokumentów potrzebnych do wniosku o tego typu kredytu jest taki sam, jak w pozostałych przypadkach.
- Dowód osobisty lub inny dokument tożsamości ze zdjęciem.
- Zaświadczenia o źródła i wysokości dochodów — mogą być różne w zależności od tego, czy jesteś zatrudniony na podstawie umowy o pracę, czy też prowadzisz własną działalność gospodarczą.
- Dokumenty dot. nieruchomości np. umowa przedwstępna, odpis z księgi wieczystej gruntu, wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego itd.
- Dodatkowe dokumenty.
Wady i zalety kredytu z niskim wkładem
Kredyt z niskim wkładem jest często droższą opcją niż ten z wkładem 20 proc. Należy doliczyć do tego jeszcze koszty ubezpieczenia, a także to, że jest więcej rat do spłacenia.
Często jednak niski wkład jest jedynym rozwiązaniem do kredytobiorców, którzy nie mają więcej środków.
Skorzystaj z pomocy profesjonalnych prawników, decydując się na poradę prawną online.