Czym jest indywidualna interpretacja podatkowa?

To informacja, której udziela Krajowa Informacja Skarbowa. Dzięki interpretacji dowiesz się, czy poprawnie korzystasz z ulgi podatkowej albo, czy możesz z niej skorzystać w przyszłości. Gdy zostaniesz obciążony niewłaściwym podatkiem, po tym jak już złożyłeś wniosek o interpretację, to dostaniesz zwrot od Urzędu Skarbowego.

Kto może złożyć wniosek i gdzie?

Wniosek o interpretację podatkową może złożyć:

  • osoba fizyczna,
  • osoba prawna – np. spółka z o. o,
  • inne podmioty – stowarzyszenia, spółki cywilne.

Wniosek należy kierować do wspomnianej już Krajowej Informacji Skarbowej. Możemy złożyć wniosek pisemnie, za pomocą wzoru, który znajdziemy na stronie rządowej, albo za pośrednictwem ePUAP i Profilu Zaufanego.

Jeśli wypełnienie wniosku sprawi Ci kłopot, możesz poprosić o pomoc prawnika. Nie musisz umawiać się na wizytę w kancelarii czy wymieniać setki maili. Za sprawą porady telefonicznej możesz w szybki sposób skonsultować swój problem z prawnikiem, który rozwieje wszelkie wątpliwości – to jak telefon do przyjaciela, ale tego profesjonalnego.

Koszty złożenia wniosku

Opłata skarbowa za złożenie wniosku to 40 zł za każdą jednorazową sprawę, w tym przypadku informację skarbową. Jeśli wnioskujesz o kilka powiązanych ze sobą stawek, powinieneś zapłacić wielokrotność tej sumy. W przypadku składania wniosku przez ePUAP możesz skorzystać z automatycznej płatności  bądź dołączyć potwierdzenie zapłaty w załączniku.

W przypadku, gdy w Twoim wniosku pojawią się błędy – np. źle wypełnisz pola zawarte w formularzu – urząd poprosi o poprawienie błędów w wyznaczonym terminie. Na dokonanie poprawek zwykle przysługuje 7 dni, po tym terminie nie uzyskasz odpowiedzi na swoje pytania. Nie warto zatem działać w pojedynkę, gdyż o błędy nie trudno, kiedy nie jesteśmy profesjonalistami. Jeśli jednak twój wniosek zostanie cofnięty zawsze możesz poprosić o krótką rozmowę prawników Lexnonstop. Pamiętaj, że im szybciej poprawisz błędy, tym szybciej urząd rozpatrzy Twój wniosek.

Ile czasu będziesz czekać na odpowiedź?

Krajowa Informacja skarbowa ma 3 miesiące na to, aby rozpatrzyć złożony wniosek. W sytuacji, gdy musisz szybko określić odpowiednie stawki VAT lub ryczałtu, nie powinieneś zwlekać ze złożeniem wniosku.

Wniosek o indywidualną interpretację  podatkową to dobre rozwiązanie, które z pewnością pomoże Ci uzyskać odpowiednie informacje. Zwróć jednak uwagę na czas całej procedury – swoją interpretację możesz otrzymać dopiero po 3 miesiącach. W tym czasie możesz skonsultować się z prawnikiem, który pomoże Ci w kwestiach podatkowych – bez czekania na odpowiedź przez 3 miesiące. Lexnonstop daje możliwość nie tylko porad prawnych online, ale i rozmów telefonicznych z naszymi prawnikami.