Czym jest bon turystyczny?

Bon turystyczny jest formą wsparcia dla rodzin w dobie pandemii koronawirusa. Jest on też rodzajem wsparcia dla branży turystycznej.

Wynosi jednorazowo 500 zł na każde dziecko poniżej 18 roku życia. Ponadto dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności otrzymują jedno dodatkowe świadczenie, w formie uzupełnienia bonu - w wysokości 500 zł.

Jak działa bon turystyczny?

Bon ma formę elektroniczną i jest ważny do marca 2022 roku. Ma unikalny 16 cyfrowy numer. Nie można go wymienić na gotówkę ani inne środki płatnicze. Można za jego pośrednictwem zapłacić za pobyt w hotelu, czy imprezę turystyczną na terenie kraju. Płatności mogą być dokonywane w podmiotach znajdujących się na liście Polskiej Organizacji Turystycznej.

Kto może wnioskować?

Bon turystyczny dedykowany jest rodzinom z co najmniej jednym dzieckiem oraz rodzinom z dziećmi niepełnosprawnymi. Przysługuje on niezależnie od sytuacji finansowej rodziny. Według danych Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, dopłatę do wakacji czy ferii zimowych otrzymało prawie 2,4 mln rodzin.

Jak dostać bon?

Nie trzeba składać żadnego wniosku o przyznanie bonu turystycznego. Wystarczy zalogować się na Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Następnie wybrać zakładkę „Ogólny”, potem „Polski Bon turystyczny” i „Mój Bon”. Należy podać adres e-mail i numer telefonu. Bon można aktywować w dowolnym momencie, nawet przeddzień planowanego wyjazdu.

W celu otrzymania dodatkowego świadczenia na niepełnosprawne dziecko, za pomocą kreatora dostępnego na Platformie ZUS, trzeba złożyć zaświadczenie osoby uprawnionej przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. W oświadczeniu należy wykazać rodzaj orzeczenia jakie posiada dziecko. Do oświadczenia wymagane jest załączenie kopii orzeczenia.

Bon turystyczny jest wsparciem dla polskich rodzin oraz możliwością na wspólne wakacje. Pomaga on również wspierać branże turystyczną, która znacząco ucierpiała przez pandemię Covid. Warto zatem pozyskać bon i skorzystać z pomocy Państwa.