IP BOX - czym jest i kto z niego korzysta? [WYPOWIEDŹ EKSPERTKI]
Słyszeliście o IP BOX-ie? Wiecie czym jest i dla kogo? Jeśli nie, to bez obaw. Nasza ekspertka Inga Nowakowska wyjaśniła w artykule najważniejsze kwestie. Lektura pozwoli wam na zgłębienie tematu i zdobycie niezbędnej wiedzy o IP BOX-ie.
Prawo podatkowe
![IP BOX - czym jest i kto z niego korzysta? [WYPOWIEDŹ EKSPERTKI] IP BOX, ulga](/users_files_uploads/articles/pexels-mikhail-nilov-6963053.jpg)
Czym jest IP Box?
IP BOX to skrót od „Intellectual Property Box”, zwany również jako „Innovation Box”, i dotyczy wprowadzonej z dniem 1 stycznia 2019 r. do polskiego porządku prawnego preferencyjnej 5% stawki podatku dochodowego, która to ma zastosowanie do tzw. kwalifikowanych praw własności intelektualnych.
Wśród kwalifikowanych praw własności intelektualnych wyróżniamy:
- patent;
- prawo ochronne na wzór użytkowy;
- prawo z rejestracji wzoru przemysłowego;
- prawo z rejestracji topografii układu scalonego;
- dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin;
- prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu;
- wyłączne prawo hodowcy do ochrony wyhodowanej albo odkrytej i wyprowadzonej odmiany, a także do zarobkowego korzystania z niej (jest o nim mowa w ustawie z 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin);
- autorskie prawo do programu komputerowego.
Wszystkie powyższe prawa powinny być wytworzone, rozwinięte lub ulepszone w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
Kto może skorzystać z IP Box?
Z IP BOX-a mogą skorzystać zarówno osoby, które są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT), jak i takie, które są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT). Powyższe podmioty muszą uzyskiwać określone rodzaje dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnych, tj.:
- opłaty lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
- ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;
- z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;
- z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.
Niezbędnym warunkiem do skorzystania z ulgi IP BOX jest prowadzenie przez dany podmiot działalności badawczo – rozwojowej, która to jest prowadzona w ramach działalności gospodarczej, a w wyniku której dana osoba wytwarza, rozwija i/lub ulepsza opisane wcześniej kwalifikowane prawo własności intelektualnej.
Jak ustalić wysokość podatku dla twórców IP Box?
Podatek należy ustalić według wzoru:
5% x podstawa opodatkowania
Przy czym jako podstawę opodatkowania należy rozumieć iloczyn dochodu rocznego uzyskanego z kwalifikowanych praw własności intelektualnych oraz z kwoty wskaźnika, obliczonego w oparciu o poniesione koszty w działalności.
Dochód to nadwyżka przychodów nad kosztami uzyskania przychodu, przy czym koszty te muszą być bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej.
Powyższy wskaźnik, należy obliczyć według wzoru:
(a+b) x 1,3/ a+b+c+d
Gdzie poszczególne litery oznaczają poszczególne koszty:
a – prowadzoną przez przedsiębiorcę działalność badawczo-rozwojową, związaną z danym prawem.
b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z danym prawem od podmiotu niepowiązanego.
c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z danym prawem od podmiotu powiązanego.
d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.
Należy zwrócić uwagę na fakt, że każdy rodzaj kwalifikowanego prawa własności intelektualnej należy rozliczać osobno. Nie ma więc możliwości łączenia dochodu z jednego prawa, ze stratą z innego. Poprawne rozdzielenie umożliwia prowadzenie odrębnej ewidencji na potrzeby IP BOX-a. Jest to jeden z warunków, które trzeba spełnić, aby skorzystać z preferencyjnej 5-procentowej stawki podatku dochodowego
Inga Nowakowska [Kancelaria KHG]
Prawnik wyspecjalizowany w prawie spółek handlowych oraz w prawie podatkowym. Wspiera klientów w uzyskaniu pozytywnych interpretacji indywidualnych. Prowadzi obsługę przedsiębiorstw zarówno od strony prawnej, jak i podatkowej. Zajmuje się sprawami dotyczącymi optymalizacji podatkowych, a w szczególności IP BOX i ulgami, które zostaną wprowadzone wraz z nowymi regulacjami m.in. Nowym Ładem.