Hurtowy zakup mieszkań: premier zapowiada zmiany

Hurtowy zakup mieszakń doczekał się omówienia podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Premier Mateusz Morawicki wspomniał, że Ministerstwo Rozwoju i Technologii już pracuje nad tym rozwiązaniem

Tak jak powiedziałem kilka dni temu podczas konferencji prasowej, planujemy wkrótce przedłożyć projekt pod obrady Rady Ministrów. Na pewno będzie ten projekt obejmował dodatkowe opłaty, na przykład podatku od czynności cywilnoprawnych na te fundusze, które kupują 100, 200 mieszkań, albo 500, nawet tysiąc, o takich przypadkach słyszałem– informuje Morawiecki.

Hurtowy zakup mieszkań: ceny mieszkań rosną

Premier wspomniał o mieszkaniach, które są kupowane przez fundusze i przetrzymywane przez dłuższy czas. Jego zdaniem mieszkania powinny być upłynniane stopniowo i sukcesywnie. Obecne działania przyczyniają się do wzrostucen, dlatego też rząd planuje wprowadzić odpowiednie regulacje

Od jakiej liczby mieszkań, czy to będzie 7 czy 10 mieszkań posiadanych przez inwestora, zamierzamy taką opłatę wprowadzić, jeszcze dzisiaj tego nie potwierdzę. Ale na pewno przede wszystkim chodzi nam o fundusze, które w celach inwestycyjnych, spekulacyjnych skupują z rynku mieszkania i przez to podnoszą ceny, zmniejszają podaż i utrudniają dostęp do mieszkań dla mieszkańców – zapowiada Morawiecki. 

Skierowanie do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Przygotowany projekt ustawy o ograniczeniach w nabywaniu mieszkań został skierowany do KPRM. Kolejnym krokiem jest rozpatrzenie projektu przez Zespół ds. Programowania Prac Rządu. Jeśli otrzyma on pozytywną rekomendację, to trafi do Stałego Komitetu Rady Ministrów. 

Ministerstwo zapowiedziało, że według projektu osoba, która ma już pięć mieszkań, przy transakcji zapłaci wyższy podatek od czynności cywilnoprawnej. Zgodnie zapowiedziami podatek ma wynieść 6 proc. 

*Skorzystaj z pomocy profesjonalnych prawników, decydując się na poradę prawną online.