Czy pracownik może skrócić okres wypowiedzenia?
Składanie wypowiedzenia wielu osobom nie kojarzy się raczej pozytywnie. Wszystko przez to, że nie zawsze kończymy naszą współprace w przyjaznych okolicznościach. Dlatego też wiele osób zastanawia się, czy istnieje możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia, aby uniknąć całościowego okresu wypowiedzenia.
Prawo pracy

Skrócenie okresu wypowiedzenia przez pracownika
Wedle kodeksu pracy możliwe jest, aby doszło do skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę. Jak można tu uskutecznić? Za sprawą decyzji pracodawcy, ale tylko w określonych okolicznościach. Pracownik może skrócić swój okres wypowiedzenia, ale musi to być decyzja podjęta razem z pracodawcą.
Wypowiedzenie a porozumienie stron
Strony mają prawo do wspólnego ustalenia krótszego okresu wypowiedzenia, bez znaczenia, jaka długość okresu wypowiedzenia przysługuje danemu pracownikowi. Czym innym jest jednak ustalenie okresu wypowiedzenia a rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. W tym przypadku reguluje to art. 36 § 6 kodeksu pracy.
Wypowiedzenie – minimalny czas
Kiedy mówimy o wypowiedzeniu stron w sytuacji skrócenia okresu wypowiedzenia, to nie obowiązują ograniczenia dot. minimalnego czasu trwania wypowiedzenia. Tym samym strony mogą ustalić dowolny termin zakończenia wypowiedzenia.
Dodajmy, że umowę o skrócenie okresu wypowiedzenia za porozumieniem stron można zawrzeć w dowolnej chwili, kiedy trwa okres wypowiedzenia.
Czy pracownik na tym traci?
Idąc za przepisami kodeksu pracy (dokładnie art. 36 § 6) skrócony okres wypowiedzenia za porozumieniem stron, nie daje pracownikowi uprawnień takich, jak przy skracaniu okresu przez pracodawcę. Co to dokładnie oznacza? Pracownik nie ma prawa do odszkodowania, a oprócz tego skrócony okres wypowiedzenia nie zostanie wliczony do stażu.
Jeśli zatem wahasz się, czy w Twoim przypadku skrócenie okresu wypowiedzenia będzie dobrym rozwiązaniem, to zapytaj o poradę eksperta. Możesz uzyskać profesjonalne prawnicze poradnictwo online.