Akcyza 2022 – jakie zmiany nas czekają?
Powoli żegnamy się z obecnym rokiem, bo na horyzoncie widać zbliżający się rok 2022. Od nowego roku zostanie wprowadzonych kilka zmian dotyczących akcyzy. Nowości możemy spodziewać się dość szybko, bo już od stycznia. Jaką akcyzę zapłacą gorzelnie i mali producenci? Wyjaśniamy!
Prawo podatkowe

Akcyza dla małych przedsiębiorców
W listopadzie tego roku rząd zatwierdził nowelizację ustawy o podatku akcyzowym, tym samym dostosowując ją do przepisów unijnych. W styczniu 2022 roku mają wejść w życie zmiany podatkowe dla małych lub niezależnych producentów wysokoprocentowych trunków. Za sprawą nadchodzących regulacji gorzelnie producentów owoców, napojów fermentowanych (np. cydr) i mali producenci wina zapłacą aż o połowę niższą akcyzę. Nadal nie wiadomo jednak, co z akcyzą na inne używki.
Wzrost akcyzy na alkohol etylowy
W nowelizacji został ujęty również harmonogram podwyżek podatku akcyzowego (tzw. mapa drogowa). Ów harmonogram obejmuje alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i traktuje o wzroście podatku o 5% co roku. Rozkład podwyżek przewidziany jest na lata 2023–2027. Jeśli chodzi o papierosy, tytoń, cygara, cygaretki, susz i pozostałe wyroby tytoniowe, to stawka podatku będzie sukcesywnie zwiększać się o 10%.
Preferencje podatkowe
Nowy rok sprawi, że zostaną wprowadzone nowe preferencje podatkowe dla małych przedsiębiorców napojów alkoholowych. Będą polegać na:
- dodaniu definicji małego, niezależnego producenta;
- obniżeniu do 50% podstawowej stawki akcyzy;
- wprowadzeniu systemu certyfikowania dla takich producentów.
Kto najbardziej skorzysta na zmianach?
Pora odpowiedzieć sobie na pytanie, kto skorzysta z obniżenia stawki do 50%:
- mali producenci napojów fermentowanych (np. win owocowych, cydrów);
- mali producenci wina;
- mali producenci alkoholu etylowego (gorzelnie należące do producentów owoców);
- mali producenci wyrobów pośrednich (w tym wyrobów alkoholizowanych, np. miodów pitnych półtoraków i dwójniaków).
Sprzedaż na odległość
Nowelizacja wprowadza również uelastycznienie sprzedaży na odległość wyrobów akcyzowych. Dodatkowo sprzedawca, który wysyła wyroby z innego państwa członkowskiego, ma możliwość bezpośredniego rozliczenia się z akcyzy na terytorium kraju.
Nowy rok jak zawsze przynosi wiele zmian. W styczniu możemy się spodziewać nowych stawek podatkowych względem akcyzy. Ponadto od nowego roku zostanie wprowadzona elektronizacja wewnątrzunijnych przemieszczeń wyrobów akcyzowych z zapłaconą akcyzą – za sprawą objęcia tych przemieszczeń monitorowaniem w Systemie EMCS.