Akcyza dla małych przedsiębiorców

W listopadzie tego roku rząd zatwierdził nowelizację ustawy o podatku akcyzowym, tym samym dostosowując ją do przepisów unijnych. W styczniu 2022 roku mają wejść w życie zmiany podatkowe dla małych lub niezależnych producentów wysokoprocentowych trunków. Za sprawą nadchodzących regulacji gorzelnie producentów owoców, napojów fermentowanych (np. cydr) i mali producenci wina zapłacą aż o połowę niższą akcyzę. Nadal nie wiadomo jednak, co z akcyzą na inne używki.

Wzrost akcyzy na alkohol etylowy

W nowelizacji został ujęty również harmonogram podwyżek podatku akcyzowego (tzw. mapa drogowa). Ów harmonogram obejmuje alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i traktuje o wzroście podatku o 5% co roku. Rozkład podwyżek przewidziany jest na lata 2023–2027. Jeśli chodzi o papierosy, tytoń, cygara, cygaretki, susz i pozostałe wyroby tytoniowe, to stawka podatku będzie sukcesywnie zwiększać się o 10%.

Preferencje podatkowe

Nowy rok sprawi, że zostaną wprowadzone nowe preferencje podatkowe dla małych przedsiębiorców napojów alkoholowych. Będą polegać na:

  • dodaniu definicji małego, niezależnego producenta;
  • obniżeniu do 50% podstawowej stawki akcyzy;
  • wprowadzeniu systemu certyfikowania dla takich producentów.

Kto najbardziej skorzysta na zmianach?

Pora odpowiedzieć sobie na pytanie, kto skorzysta z obniżenia stawki do 50%:

  • mali producenci napojów fermentowanych (np. win owocowych, cydrów);
  • mali producenci wina;
  • mali producenci alkoholu etylowego (gorzelnie należące do producentów owoców);
  • mali producenci wyrobów pośrednich (w tym wyrobów alkoholizowanych, np. miodów pitnych półtoraków i dwójniaków).

Sprzedaż na odległość

Nowelizacja wprowadza również uelastycznienie sprzedaży na odległość wyrobów akcyzowych. Dodatkowo sprzedawca, który wysyła wyroby z innego państwa członkowskiego, ma możliwość bezpośredniego rozliczenia się z akcyzy na terytorium kraju.

Nowy rok jak zawsze przynosi wiele zmian. W styczniu możemy się spodziewać nowych stawek podatkowych względem akcyzy. Ponadto od nowego roku zostanie wprowadzona elektronizacja wewnątrzunijnych przemieszczeń wyrobów akcyzowych z zapłaconą akcyzą – za sprawą objęcia tych przemieszczeń monitorowaniem w Systemie EMCS.