Tabletka poronna a antykoncepcja awaryjna

Nierzadko tych dwóch pojęć używa się wymiennie. Natomiast nie są to pojęcia tożsame. Tabletki poronne służą do przeprowadzania aborcji farmakologicznej, czyli przerwania ciąży. Metoda ta jest możliwa do wykonania do 22. tygodnia ciąży. Późniejsze zastosowanie może skończyć się zarzutem dzieciobójstwa

Pojawia się często pytanie, czy w przypadku zakupu tabletek policja może wezwać kobietę na przesłuchanie. W takiej sytuacji może ona zostać przesłuchana jako świadek, jeśli policja ściga sprzedawcę takich środków. 

Natomiast antykoncepcja awaryjna, czyli tzw. tabletka „dzień po”, ma działanie uniemożliwiające zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej w macicy. Zwykle stosowana jest po akcie seksualnym bez zabezpieczenie lub w przypadku gdy inna metoda antykoncepcyjna zawiodła. Nie zadziała ona w sytuacji istnienia ciąży. Tabletkę zażywa się nie później niż 72 godziny lub 120 godzin po stosunku. 

Klauzula sumienia 

Należy pamiętać, że farmaceuta nie ma prawa odmówić sprzedaży tabletek, powołując się na klauzule sumienia. Takie regulacje prawne po prostu nie istnieją. 

Prawo do aborcji w Polsce 

Przypomnijmy, że prawo aborcyjne w Polsce jest jednym z najbardziej restrykcyjnych wśród państw Europy.Trybunał Konstytucyjny orzekł w 2020 roku, że aborcja z powodu „ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu” jest niezgodna z konstytucją. To orzeczenie weszło w życie w styczniu 2021 roku. Obecnie aborcja jest dostępna w wyjątkowych sytuacjach. Mowa tutaj o złym stanie psychicznym lub fizycznym kobiety w ciąży. 

Gdzie szukać pomocy?

Jedną z organizacji, która pomaga kobietom uzyskać dostęp do aborcji, jest Fundacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny FEDERA. Funkcjonuje ona od 1991 roku i działa na rzecz zdrowia i praw reprodukcyjnych. Na stornie organizacji można znaleźć wszelkie niezbędne informację oraz numery kontaktowe.