Abonament RTV – czy trzeba wpuszczać kontrolera Poczty Polskiej?
W ostatnim czasie zrobiło się głośno na temat kontroli odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych. Za te czynności ma być odpowiedzialna Poczta Polska, która robi to w związku z obowiązkiem opłacania abonamentu RTV. Czy mamy obowiązek wpuścić takiego kontrolera do domu? Odpowiadamy.
Świadczenie społeczne

Kontrole abonamentu w całej Polsce
Poczta Polska potwierdziła przeprowadzanie przez nią kontroli, które wiążą się z obowiązkiem rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych. Poczta zapewnia, że działania są zgodne z ustawą 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych oraz rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji z 10 września 2013 r.
Zapewniono, że kontrole przeprowadzają uprawnieni pracownicy Poczty Polskiej, a kontrole dotyczą całego kraju. Każda z kontrolowanych osób, może poprosić o legitymacje i dowód osobisty kontrolera.
Czy musisz wpuścić kontrolera do domu?
W zaistniałej sytuacji wiele osób zastanawia się, czy musi wpuścić kontrolera do domu. Absolutnie, nie ma obowiązku, żeby wpuszczać go do domu. Ustawa o opłatach abonamentowych nie przewiduje obowiązku wpuszczania takich osób. Oprócz tego kontroler nie może również wezwać policji czy korzystać z innych środków przymusu.
Jak przebiegają kontrole Poczty Polskiej?
Kontroler zaczyna od sprawdzenia, czy urządzenia są zdolne do odbioru sygnału. Następnie musi skontrolować, czy dane odbiorniki są zarejestrowane – jeśli nie są, to nakłada karę.
Nie ma obowiązku płacenia abonamentu za telewizor z funkcją SMART, który nie jest podłączony do anteny lub dekodera.
Kary za nieopłacenie abonamentu RTV
Ustawa abonamentowa nakłada na użytkowników obowiązek rejestracji odbiorników w ciągu 14 dni od dnia wejścia w ich posiadanie. W przypadku, gdy nie spełniono tego obowiązku Poczta Polska wydaje nakaz rejestracji odbiornikai ustala opłatę za używanie niezarejestrowanego sprzętu. Kary za telewizor i radio wyniosą 819 zł.
*Skorzystaj z pomocy profesjonalnych prawników, decydując się na poradę prawną online.